Όμιλος Ρητορικής

Στο Λύκειό μας θα λειτουργήσει, για τρίτη συνεχή χρονιά, Όμιλος Ρητορικής. Πρόκειται για έναν όμιλο δραστήριο, ο οποίος έχει αποσπάσει βραβεία και διακρίσεις σε τοπικό, περιφερειακό και πανελλήνιο επίπεδο.

Στις συναντήσεις μας, οι μαθητές και οι μαθήτριες:

• εξοικειώνονται με την παραγωγή προφορικού λόγου υψηλού επιπέδου μέσα από την καλλιέργεια της τέχνης της επιχειρηματολογίας και παράγουν προφορικό λόγο ο οποίος χαρακτηρίζεται από γραμματική ορθότητα , αισθητική ομορφιά και πρακτική αποτελεσματικότητα.
  • ασκούνται σε δημοκρατικές συνήθειες και ενδυναμώνουν την κριτική τους σκέψη μέσω της συγκροτημένης και ευπρεπούς ανταλλαγής απόψεων καθώς και της ανεύρεσης επιχειρημάτων υπέρ ή εναντίον μιας δεδομένης θέσης.
  • βελτιώνουν τη δυνατότητα επικοινωνίας με τους άλλους με την ενεργητική ακρόαση και την ανάπτυξη διαλογικών συνηθειών.
  • μυούνται στην πειθαρχημένη συνεργασία με τους συμμαθητές-τριές τους και μαθαίνουν να κρίνουν με σεβασμό τις θέσεις της αντίπαλης ομάδας.
  • πραγματεύονται θέματα τα οποία διαχέονται σε όλο το εύρος της διδακτέας ύλης και είναι γνωστά από την επικαιρότητα.
  • αποκτούν σφαιρικότερη άποψη για προσωπικά, κοινωνικά και πολιτικά ζητήματα.
  • ενισχύουν την αυτοπεποίθησή τους μέσω της έκθεσής τους σε κοινό και αισθάνονται ότι η σκέψη τους έχει δύναμη.
  • αποκτούν συνείδηση του ελέγχου της γλώσσας του σώματος και των άρρητων μηνυμάτων που άθελά τους εκπέμπουν.
  • προετοιμάζονται προκειμένου να συμμετάσχουν είτε σε αγώνες Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας είτε στις Εικονικές δίκες «Πρωταγόρας».
  • βιώνουν πλήθος συναισθημάτων όπως την άφατη χαρά της πρόκρισης ή την πικρή αποδοχή της ήττας.
  • συναποδέχονται την ευθύνη για το αποτέλεσμα .

Είναι αξιοσημείωτο ότι τα οφέλη του Ομίλου Ρητορικής εξακτινώνονται και στον έτερο πόλο της διδακτικής σχέσης, τον διδάσκοντα. Εμείς, οι διδάσκουσες, επανεξετάζουμε τον ρόλο μας , καθώς νιώθουμε την ανάγκη να είμαστε περισσότερο εμψυχώτριες παρά αυθεντίες και εμπλεκόμαστε σε μια διαδικασία γνήσια μαθητοκεντρική και ομαδοσυνεργατική.

Εν κατακλείδι, πρόκειται για μία άκρως δημιουργική εμπειρία, η οποία προσφέρει πληρότητα σε όλους μας.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες

Ασπασία Αθανασοπούλου