Το Σάββατο 18 Μαρτίου 2023, η ομάδα του Ομίλου Ρητορικής του σχολείου μας συμμετείχε στους 7ους αγώνες Επιχειρηματολογίας – Αντιλογίας Λυκείων Κεντρικής Μακεδονίας ,οι οποίοι διεξήχθησαν στη Θεσσαλονίκη. Την ομάδα αποτελούσαν η Αικατερίνη Γκιμπή, η Θεοφανία Καραλή, η Αγλαΐα- Μαρία Καραπιπερίδου, η Σαρηγιαννίδου Ευαγγελία , η Αθηνά Χαλιαμάλια και η Δανάη Τσομίδου. Ο μαθητής Σταύρος Παπαδόπουλος εκπροσώπησε το σχολείο μας, συμμετέχοντας σε μία άλλη μεικτή ομάδα . Τα παιδιά διαγωνίστηκαν σε τρεις γύρους και ήρθαν αντιμέτωπα με πολύ άξιες ομάδες δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων της Κεντρικής Μακεδονίας. Ανάμεσα στα 34 σχολεία, τα οποία συμμετείχαν στους αγώνες, η ομάδα μας , έχοντας δύο νίκες και μία ήττα,  βρέθηκε στη δέκατη τρίτη θέση . Οι μαθητές και οι μαθήτριες βίωσαν μία συναρπαστική εμπειρία, διότι είχαν την ευκαιρία να τοποθετηθούν νηφάλια σε θέματα διλημματικά, να καλλιεργήσουν τις γλωσσικές τους δεξιότητες, να εκτεθούν σε ευρύτερο ακροατήριο και να αναπτύξουν τη διασχολική άμιλλα.

Ευχόμαστε πάντα επιτυχίες και καλή πρόοδο στους μαθητές και τις μαθήτριές μας.

Οι υπεύθυνες καθηγήτριες του Ομίλου Ρητορικής

Ασπασία Αθανασοπούλου