«Συμμετοχή του 1ου ΓΕΛ Κατερίνης

στον Εθνικό Διαγωνισμό Ποίησης Χαϊκού 2022-2023»

Τα Γαλλικά τμήματα της Α’ και Β’ τάξης του Λυκείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος, με πρωτοβουλία και καθοδήγηση της καθηγήτριάς τους, Παρασκευής Κεραμιδιώτου, πήραν μέρος στο διαγωνισμό FIPF/ 2022-2023 της Διεθνούς Ομοσπονδίας Καθηγητών Γαλλικής(F.I.P.F.-Sèvres), και της Επιτροπής Δυτικής Ευρώπης(C.E.O.), έγραψαν ποιήματα στα Γαλλικά ανά κατηγορία.

Η μαθήτρια Αθηνά Χαλιαμάλια της Β΄ τάξης του 1ου ΓΕΛ Κατερίνης,πέτυχε πανελλήνιο βραβείο στο επίπεδο B2-C2.Στο διαγωνισμό πήραν μέρος 3049 μαθητές Δημοσίων, Ιδιωτικών κι Ελληνογαλλικών Σχολείων της Ελλάδος και φοιτητές του ΑΠΘ.

Πανελλήνιο βραβείο πέτυχε και η καθηγήτρια  Παρασκευή  Κεραμιδιώτου, η οποία συμμετείχε στον ίδιο διαγωνισμό στην κατηγορία των καθηγητών  Γαλλικής φιλολογίας.

Τα βραβευμένα ποιήματα χαϊκού θα συμμετάσχουν στον ίδιο διαγωνισμό σε παγκόσμιο επίπεδο.

Θερμά συγχαρητήρια στη  μαθήτρια και στην καθηγήτρια του Λυκείου μας και καλή επιτυχία στον  παγκόσμιο διαγωνισμό  !