Την Πέμπτη στις 18 Ιανουαρίου 2024 στο 1ο ΓΕ.Λ. πραγματοποιήθηκε από την ενδοσχολική συντονίστρια των φιλολόγων του σχολείου Ασπασία Αθανασοπούλου η παρουσίαση μίας διδακτικής παρέμβασης παρουσία των φιλολόγων του Λυκείου μας. Η παρουσίαση αφορούσε τη διδασκαλία ακέραιου μυθιστορήματος, η οποία συνάδει με τα Νέα Προγράμματα Σπουδών για τη λογοτεχνία. Το μυθιστόρημα που προτάθηκε ήταν «Η Κωνσταντίνα και οι αράχνες της». Πρόκειται για ένα κείμενο το οποίο πραγματεύεται το ακανθώδες ζήτημα των ναρκωτικών αλλά και θέματα που αφορούν το χάσμα γενεών, την απουσία ιδεολογικού προσανατολισμού των νέων, την κρίση του θεσμού της οικογένειας, τη μετανάστευση αλλά και τα ανεπούλωτα ιστορικά τραύματα. Οι μαθητές και οι μαθήτριες -κυρίως της Α΄Λυκείου- θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν μία αγαπημένη συγγραφέα της εφηβικής λογοτεχνίας και να αφυπνιστούν ως προς την τεχνητή «παραμυθία» που προσφέρουν τα ναρκωτικά, ψηλαφώντας πορτρέτα εφήβων στην επώδυνη πορεία τους προς την ενηλικίωση και στη μάχη τους με την αυτοκαταστροφή.

Το κέρδος από τη διδασκαλία ενός άρτιου λογοτεχνικού έργου μέσα στην τάξη είναι ανεκτίμητο, διότι μπορεί να αποτελέσει αντίδοτο στην έλλειψη φιλαναγνωστικού ενδιαφέροντος που χαρακτηρίζει μία μεγάλη μερίδα των μαθητών και μαθητριών μας. Αξίζει για χάρη τους να δοκιμάζουμε φρέσκες πρακτικές και να αποκλίνουμε για λίγο από το ακατάπαυστο κυνήγι της ύλης!