εικόνα Viber 2024 03 10 17 05 29 221 1

Στις 7-10 Μαρτίου 2024, ομάδα δεκατεσσάρων μαθητών, συνοδευόμενη από τους εκπαιδευτικούς Αναγνώστου Δημήτριο ΠΕ01 και Αλμαλιώτη Ιωάννη ΠΕ02, επισκέφθηκε το Άγιον Όρος και, συγκεκριμένα, τις Ιερές Μονές Σιμωνόπετρας, Ξενοφώντος και Βατοπαιδίου στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος «Άγιον Όρος: Ιστορία, Τέχνη, Ζωή, Προσσφορά». Οι μαθητές και εκπαιδευτικοί φιλοξενήθηκαν στις Ιερές Μονές και είχαν τη δυνατότητα και ευκαιρία να συμμετάσχουν στις ιερές ακολουθίες, στην κοινή τράπεζα, να ενημερωθούν για την ιστορία, τη ζωή και την προσφορά του μοναχισμού στο ιστορικό γίγνεσθαι, να επισκεφθούν τη βιβλιοθήκη της Ιεράς Μονής Σιμωνόπετρας, το μουσείο κειμηλίων της Ξενοφώντος και να προσκυνήσουν τα αγιάσματα και τις ιερές εικόνες. Επίσης συμμετείχαν σε εποικοδομητικές συζητήσεις με τους καθηγουμένους των Ιερών Μονών Ξενοφώντος Αρχιμανδρίτη Αλέξιο και Βατοπαιδίου Αρχιμανδρίτη Εφραίμ.

Τόσο οι εκπαιδευτικοί όσο και οι μαθητές εκφράζουν τις βαθύτατες ευχαριστίες τους προς τους πατέρες των ανωτέρω Ιερών Μονών για την αγάπη και την παρασχεθείσα φιλοξενία.