423903720 1400617057508827 627684810292915673 n

Τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου οι μαθητές/τριες της Α΄ τάξης του 1ου ΓΕΛ Κατερίνης, στο πλαίσιο του Προγράμματος «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου» και τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (Safer Internet Day – SID), παρακολούθησαν ενημερωτική δράση από την Αστυνομική Διεύθυνση Πιερίας.

Οι κ.κ. Φόλιος Γεώργιος και Τζάγκας Θεόδωρος, Αστυνόμοι Β΄ της Αστυνομικής Διεύθυνσης Πιερίας,  παρουσίασαν βασικές έννοιες του διαδικτύου και τα οφέλη από τη χρήση του. Επίσης, ενημέρωσαν τους μαθητές/τριες τους για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο αλλά και τους κινδύνους που ελλοχεύουν, όπως το ηλεκτρονικό έγκλημα, και τους τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης.

Οι υπεύθυνες του Προγράμματος, Διευθύντρια Δρ. Καραβίδα Ξανθίππη και Υποδιευθύντριες κ. Παπά Ειρήνη και κ. Θεοδωροπούλου Παναγιώτα, επιμελήθηκαν την ενημερωτική δράση και ευχαριστούν θερμά την Αστυνομική Διεύθυνση Πιερίας για την άμεση ανταπόκριση και την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και εποικοδομητική ενημέρωση των μαθητών/τριών του σχολείου μας.