Καταγραφή.JPG3

Οι «Μαθητές/τριες – Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου»  του σχολείου μας, που συμμετέχουν για 2η χρονιά στο Πρόγραμμα «Σχολεία- Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου», την Πέμπτη 11 Απριλίου,  έλαβαν μέρος διαδικτυακά, μετά από επίσημη πρόσκληση, στη Euroscola (Ηybrid)  που πραγματοποιήθηκε στην έδρα του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στο Στρασβούργο. Το πρόγραμμα Euroscola στο Στρασβούργο φέρνει σε επαφή μαθητές από όλη την Ευρώπη, προσφέροντάς τους εμπειρία της ευρωπαϊκής κοινοβουλευτικής δημοκρατίας.Το θέμα της συνεδρίασης ήταν «A EUROPΕ OF EQUAL OPPORTUNITIES? THE EUROPEAN PARLIAMENT’S DEFENSE OF WOMEN’S RIGHTS AND GENDER EQUALITY». Οι μαθητές/τριες-πρέσβεις είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν βιντεοσκοπημένο μήνυμα της Προέδρου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, κας Roberta Metsola, και στη συνέχεια τη συνεδρία με επικεφαλής τον Αντιπρόεδρο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου κ. Δημήτρη Παπαδημούλη,  όπου είχαν τη δυνατότητα να θέσουν ερωτήσεις και να υποβάλουν προτάσεις. Ακολούθησε Innovation Lab με τον κ. Henry Wasung, Secretariat of the Committee on Women’s Rights and Gender Equality, και η συνεδρία ολοκληρώθηκε με διατύπωση συμπερασμάτων.

20240411 110647
20240411 113515