Οι μαθητές- μαθήτριες τριών τμημάτων της Β ΄Τάξης του σχολείου μας  την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2024 ενημερώθηκαν  για το ευαίσθητο Θέμα «Αντισύλληψη στην εφηβεία» στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας και της Υλοποίησης Δράσεων ευαισθητοποίησης και επιμόρφωσης του μαθητικού πληθυσμού από το Υπουργείο Υγείας. Η ενημέρωση, που εντάσσεται στον άξονα « Σεξουαλική και Αναπαραγωγική Υγεία  για γενικό μαθητικό πληθυσμό», πραγματοποιήθηκε  από τις μαίες του Κέντρου Υγείας  Κατερίνης  κ.κ. Γκρίζου Θωμαή και Διονυσίου Ευαγγελία με προβολή παρουσίασης. Οι μαίες ανέλυσαν τα θέματα των αλλαγών που συμβαίνουν στην περίοδο της εφηβείας, της έναρξης της σεξουαλικής ζωής και τις μεθόδους αντισύλληψης. Μετά το πέρας της ενημερωτικής προβολής διατυπώθηκαν ερωτήσεις από τους μαθητές και τις μαθήτριες, που επέδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το θέμα.

Το σχολείο ευχαριστεί θερμά το Κέντρο Υγείας και ιδιαιτέρως τις κυρίες Διονυσίου και Γκρίζου για την ευαισθησία με την οποία προσέγγισαν το θέμα συνομιλώντας με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας.