Διαδικτυακή ενημέρωση των μαθητών/τριών του 1ου ΓΕΛ Κατερίνης από το EUROPE DIRECT ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Οι μαθητές/τριες του 1ου ΓΕΛ Κατερίνης που συμμετέχουν στο Πρόγραμμα «Σχολεία –Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου», την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2023, παρακολούθησαν διαδικτυακή ενημέρωση από το Europe Direct Θεσσαλονίκης.

Στην εκπαιδευτική δράση  συζητήθηκαν θέματα όπως οι θεσμοί της ΕΕ και τα οφέλη που αποκομίζουμε μέσω της ευρωπαϊκής μας ιθαγένειας. Οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για ευρωπαϊκά προγράμματα, εθελοντικά προγράμματα καθώς και το Discover Europe με ευκαιρίες κινητικότητας.

Στην ημερίδα συμμετείχαν και εκπρόσωποι από την οργάνωση Erasmus Student Network παρουσιάζοντας τις δυνατότητες που προσφέρει το πρόγραμμα Erasmus+ στους νέους.

Για περισσότερα πατήστε ΕΔΩ