IMG 1114

Επίσκεψη στο Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην Ελλάδα πραγματοποίησαν την Παρασκευή 5 Απριλίου Μαθητές/τριες του 1ου ΓΕΛ Κατερίνης, που έχοντας πάρει τον τίτλο του “Πρέσβη”συμμετέχουν για δεύτερη χρονιά στο πρόγραμμα «Σχολεία- Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου». Τα παιδιά, που συνοδεύονταν από την Διευθύντρια Δρα Ξ. Καραβιδα και την υποδιευθύντρια κ Ε. Παπά,  υποδέχτηκε η υπεύθυνη του Προγράμματος EPAS,  κ. Αικατερίνη Θεοφιλοπούλου, από την οποία  ενημερώθηκαν  για  τη σημαντική ιστορία του κτιρίου στο οποίο στεγάζεται το Γραφείο, ευρύτερα γνωστού ως “Μέγαρο Μαυρομιχάλη”,  καθώς και για  τη λειτουργία και τις αρμοδιότητες του Γραφείου. Η κ. Θεοφιλοπούλου μίλησε για το πολύ υψηλού επιπέδου Πρόγραμμα «Σχολεία Πρέσβεις του Ε.Κ.» και τις ευκαιρίες σταδιοδρομίας που παρέχει στους νέους. Στη συνέχεια, ξενάγησε, με την ομάδα της, την ομάδα του σχολείου στους χώρους του κτιρίου και έδειξε μία από τις κάλπες που χρησιμοποιήθηκαν στις πρώτες Ευρωεκλογές στην Ελλάδα,  το 1984. Επίσης, οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την πολύ ενδιαφέρουσα εκδήλωση στρογγυλής τράπεζας «Breaking the Glass Ceiling-Women in Pοsition of Power» από τη EU Youth Hub για τα δικαιώματα και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η γυναίκα στην Ευρώπη και στον υπόλοιπο κόσμο, προκειμένου να αναλάβει θέσεις ευθύνης.

Οι υπεύθυνες του Προγράμματος, η Διευθύντρια κ. Ξανθίππη Καραβίδα και οι Υποδιευθύντριες κ. Ειρήνη Παπά και Παναγιώτα Θεοδωροπούλου, εκφράζουμε τις θερμές μας ευχαριστίες στο Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, για την άμεση ανταπόκριση και τη φιλόξενη υποδοχή που μας επιφύλαξε, και ιδιαίτερα στην κ. Θεοφιλοπούλου για την άριστη συνεργασία.

IMG 1109
tempFileForShare 20240506 205910