1703005754270

Την Τρίτη 19-12-2023 στο πλαίσιο του μαθήματος “Ιστορία του Μεσαιωνικού και Νεότερου Κόσμου” πραγματοποιήθηκε από μαθητές/τριες τριών τμημάτων της Β’ Λυκείου διδακτική επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με στοιχεία του πολιτισμού όλης της βυζαντινής περιόδου. Θαύμασαν μεταξύ άλλων επιτύμβιες στήλες, ταφικά μνημεία, κοσμήματα και ψηφιδωτά αλλά και την αρχιτεκτονική των χριστιανικών εκκλησιών και τις αλλαγές που συντελέστηκαν από την πρωτοβυζαντινή έως και την υστεροβυζαντινή περίοδο. Η ξενάγηση στις αίθουσες του μουσείου από διαπιστευμένους ξεναγούς κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών, που έδειξαν υποδειγματική συμπεριφορά στον χώρο, και παράλληλα εκδήλωσαν ζωηρή επιθυμία για μελλοντικές επισκέψεις σε χώρους ιστορικού ενδιαφέροντος.