20240425 105319

«Μπροστά στην Τεχνητή Νοημοσύνη»

Την Πέμπτη 25 Απριλίου μαθητές/τριες της Β΄τάξης του σχολείου μας, μεταξύ των οποίων και Μαθητές/τριες-Πρέσβεις του Προγράμματος «Σχολεία Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου», παρακολούθησαν την 5η Ημερίδα Νεολαίας με θέμα: «Μπροστά στην Τεχνητή Νοημοσύνη»  που συνδιοργανώθηκε από τη ΔΙ.Δ.Ε. Πιερίας και την Ιερά Μητρόπολη Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος, στο Πνευματικό Κέντρο «Εκάβη» του Δήμου Κατερίνης. Στην εκδήλωση ήταν προσκεκλημένοι μαθητές/-τριες της Β΄ τάξης όλων των Γενικών Λυκείων και Ε.ΠΑ.Λ. του Νομού. Οι ομιλητές, ο Διευθυντής της ΔΙ.Δ.Ε. Πιερίας, κ. Μακρής, και ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης Πληροφορικής, κ. Φιλιππίδης, παρουσίασαν τις δυνατότητες της Τεχνητής Νοημοσύνης αλλά και τους κινδύνους που εγκυμονεί η αλόγιστη χρήση της. Στο τέλος της Ημερίδας υπήρξε εποικοδομητικός διάλογος, καθώς τέθηκαν ερωτήσεις από τους/τις  μαθητές/τριες,  και εξαγωγή συμπερασμάτων, καθώς και κέρασμα όλων των συμμετεχόντων με τη φροντίδα της Ιεράς Μητρόπολης. Οι μαθητές/-τριες του σχολείου συνοδεύονταν από τις υπεύθυνες του Προγράμματος “Σχολεία-Πρέσβεις”, κκ. Καραβίδα, Παπά, Θεοδωροπούλου και τους εκπαιδευτικούς κκ. Αναγνώστου, Αθανασοπούλου και Τσαγκαλίδου. Ευχαριστίες και θερμά συγχαρητήρια στους διοργανωτές και τους εξαίρετους εισηγητές!